Bruno Mathsson fåtölj
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BRUNO MATHSSON, "Pernilla", fåtölj, omkring 1944-49, stomme av skiktlimmad bok, klädd med flätad sadelgjord av papperssnöre, märkt med två pappersetiketter Bruno MATHSSON FIRMA KARL MATHSSON MADE IN VÄRNAMO SWEDEN respektive Bruno MATHSSON Möbler, en etikett även med handskriven text "BM 44", dyna och nackkudde klädda med brunt läder, sitthöjd 39, höjd 91 cm
HISTORIK:
Inköpt av nuvarande ägares föräldrar under 1940-talets andra hälft.
Senare dyna ocn nackkudde, karmarna med bruksslitage
721755
2020-03-08