Bordspendyl
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSPENDYL, 1800-talets mitt, senempire, förgylld och mörkpatinerad brons, sockel med godronnerad dekor och akantusblad, urhus krönt av jaktmotiv med ottomansk ryttare, urtavla med arabiska siffror, höjd ca 55 cm, nyckel och pendel finns
PROVENIENS: Stopalo
Sannolikt senare urverk och urtavla
721787
2020-01-19