Bordspendyl

Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl

Klubbat för:

8 000 SEK

5 000 SEK

BORDSPENDYL, 1800-talets mitt, senempire, förgylld och mörkpatinerad brons, sockel med godronnerad dekor och akantusblad, urhus krönt av jaktmotiv med ottomansk ryttare, urtavla med arabiska siffror, höjd ca 55 cm, nyckel och pendel finns
PROVENIENS: Stopalo

Sannolikt senare urverk och urtavla

721787

2020-01-19