Bünting Itinerarium sacrae 1595

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

(BÜNTING, H. Itinerarium sacræ scripturae... Stockholm 1595) Ej komplett.
Med några kartor och planscher i träsnitt, bl.a. världskartan avbildad som en treklöver.
Senare hfrbd från 1800-talet.

Andra upplagan. Ej komplett.

Defekter och skador, lagningar, defekta kartor och planscher. Ej komplett.
Ej genomgången.

721844

2020-01-20