Bünting Itinerarium sacrae 1595
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
(BÜNTING, H. Itinerarium sacræ scripturae... Stockholm 1595) Ej komplett.
Med några kartor och planscher i träsnitt, bl.a. världskartan avbildad som en treklöver.
Senare hfrbd från 1800-talet.
Andra upplagan. Ej komplett.
Defekter och skador, lagningar, defekta kartor och planscher. Ej komplett.
Ej genomgången.
721844
2020-01-20