Tittskåpsvyer 5 st Ispahan Iran Egypten

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TITTSKÅPSVYER / VUE D´OPTIQUE (5). ISPAHAN M.FL. Troligen Augsburg ca 1750-80. 4 st kolorerade graverade vyer över Ispahan i Persien (Iran), 1 över Alexandria i Egypten. Ca 300x415 mm.

Bl.a. graverade av Probst, Habermann.
Bl.a. Pharus Aegypti Alexandrina, miraculum mundi septimum, Vue de la Cour du lÈmpereur de Perse avec le diverses Habillement des Dames du premier Rang.

Fläckar och skador, defekter, revor, lagningar på baksidan. Senare numrering. Som vanligt på tjock kartong.

721926

2020-01-20