Tittskåpsvyer 4 st. bl.a. Kina och Siam

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TITTSKÅPSVYER / VUE D´OPTIQUE (4). KINA. Troligen Augsburg ca 1750-80. 4 st kolorerade graverade vyer över Nanking, Peking och Siam. Ca 300x415 mm.

Graverade av Habermann.
Vue du Tour Porcellane a Nancking en Chine, Vue de Siam avec diverses Sortes des Ballons, ou Vaisseaux Chinoise a Rame, Vue de la Rue des Marchands Chinoises a Nankin, Vue de Peckin.

Fläckar och skador, defekter, revor, lagningar på baksidan. Senare numrering. Som vanligt på tjock kartong.

721938

2020-01-20