Tittskåpsvyer trädgård och illumination 7 st

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TITTSKÅPSVYER / VUE D´OPTIQUE (7). TRÄDGÅRD OCH ILLUMINATION. Troligen Augsburg ca 1750-80. 5 st kolorerade graverade vyer över olika trädgårdar i bl.a. London, Danmark, Koromandel, 2 över illumination i Wien. Ca 300x415 mm.

Bl.a. graverade av Probst.

Bl.a. Representation d´un superbe feu d´artifice, Devisa d´una illuminazione (troligen Wien), Prospectus camerate vinee in hortis gubernatoris Pondicherii in Indiis orientalibus ad oram Coromandelis,

Fläckar och skador, defekter, revor, lagningar på baksidan. Senare numrering. Som vanligt på tjock kartong.

721960

2020-01-20