Döderhultaren skulptur

Döderhultaren skulptur
Döderhultaren skulptur
Döderhultaren skulptur
Döderhultaren skulptur
Döderhultaren skulptur
Döderhultaren skulptur
Döderhultaren skulptur
Döderhultaren skulptur
Döderhultaren skulptur
Döderhultaren skulptur

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

AXEL PETERSSON, DÖDERHULTREN (1868-1925):
Vallpojke, osignerad, snidat trä, höjd 22 cm

PROVENIENS: Inköpt 16 Nov 1983, Stockholms Auktionsverk

HISTORIK:
Axel Peterson är känd för sina grovt tillyxade träskulpturer, av både människor och djur.
Peterson var under större delen av sitt konstnärsliv endast känd i Oskarshamn med omnejd, då under namnet "Tolvskillingen" detta med anledning av att han inledningsvis sålde skulpturerna för en tjugofemöring vilket motsvarade den gamla tolvskillingen.
I 40-årsåldern tog Petersons berömmelse fart såväl nationellt som internationellt. Det var också då man började kalla honom "Döderhultaren" efter hemsocknen Döderhult. Redaktören för tidningen Söndags-Nisse, Hasse Zetterström ("Hasse Z"), fick upp ögonen för den originelle träskulptören från Småland i samband med en av tidningen anordnad karikatyrutställning 1909.
Ett permanent Döderhultarmuseum grundades 1911 i Oskarshamn och är idag inrymt i Kulturhuset på Hantverksgatan. Döderhultaren finns representerad vid bland annat Göteborgs konstmuseum, Nationalmuseum i Stockholm och Kalmar konstmuseum.

Saknar attribut, möjligen senare skor

722018

2020-01-19