Ampel sannolikt från Ryssland
Klubbat för:
8 800 SEK
Utropspris
7 000 SEK
AMPEL, omkring 1800-talets mitt, senempire, sannolikt Ryssland, för 6 ljus, brännförgylld brons och mässing, ljusringen med stiliserad pressad växtdekor, skål i bronserad plåt med fastkilade stjärnor, uppsvängda ljusarmar med akantus, kronring med dekor av palmettblad, höjd ca 95, diamater ca 63 cm
Ingår i temaauktionen "Samlarhem"
Delvis senare kompleterad, senare elektrifierad, funktionen garanteras ej,
722079
2020-01-15