Ampel sannolikt från Ryssland

Ampel sannolikt från Ryssland
Ampel sannolikt från Ryssland
Ampel sannolikt från Ryssland
Ampel sannolikt från Ryssland
Ampel sannolikt från Ryssland
Ampel sannolikt från Ryssland
Ampel sannolikt från Ryssland
Ampel sannolikt från Ryssland
Ampel sannolikt från Ryssland
Ampel sannolikt från Ryssland
Ampel sannolikt från Ryssland
Ampel sannolikt från Ryssland
Ampel sannolikt från Ryssland
Ampel sannolikt från Ryssland

Klubbat för:

8 800 SEK

Utropspris

7 000 SEK

AMPEL, omkring 1800-talets mitt, senempire, sannolikt Ryssland, för 6 ljus, brännförgylld brons och mässing, ljusringen med stiliserad pressad växtdekor, skål i bronserad plåt med fastkilade stjärnor, uppsvängda ljusarmar med akantus, kronring med dekor av palmettblad, höjd ca 95, diamater ca 63 cm

Ingår i temaauktionen "Samlarhem"

Delvis senare kompleterad, senare elektrifierad, funktionen garanteras ej,

722079

2020-01-15