Meissen 2 skålfat och bonbonjär

Klubbat för:

6 400 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

MEISSEN, skålfat och bonbonjär, porslin, 1900-talets första hälft, handmålad dekor av blommor i polykroma färger och guld, delvis glaserade i kobolblått, höjd 5-19 cm, skålfatens diameter 29 cm

Zustandsbeschreibung

Förgyllningen med obetydligt slitage

722260

2020-03-08