Wilhelm Kåge skål Gustavsberg 1925

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

WILHELM KÅGE (1889-1960), skål, Gustavsberg 1925, flintgods, grönspräcklig glasyr med handmålad dekor av fiskar i guld och bordyrer, signerad GUSTAVSBERG KÅGE 1925, höjd 8, diameter 17,5 cm

HISTORIK:
Denna skål bär tydliga drag av Wilhelm Kåges serie Argenta, som presenterades på Stockholmsutställningen 1930. Skålen är daterad redan 1925 och här kan vi redan se vad som några år senare kom att känneteckna Argenta-godset: handmålad dekor i silver eller guld, gärna föreställande fiskar och spräcklig glasyr i grönt.

722337

2020-03-08