Bengt Lindström 5 färglitografier

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

BENGT LINDSTRÖM (1925-2008): (5) Figurkompositioner ur sviten "Kända män och kvinnor", signerade Lindström, färglitografier, numrerade 54/99, ca 75x54 cm

Motiv av:
Carl XII "Detta skall hädanefter bliva min musik"
August Strindberg "det är synd om människorna"
Selma Lagerlöf "När solen och Wärmland slår sig ihop då kan det bli något av"
Gustaf II Adolf "Förfäras ej du lilla hop"
Carl Michael Bellman "Hvar är din harpa hvar är din hatt?"

Ej examinerade ur ram

722367

2020-01-19