Manskaps kavalleri sabel M1822
Klubbat för:
300 EUR
Utropspris
400 EUR
MANSKAPSSABEL, kavalleri, M1822, Châtellerault Frankrike, tillverkningsår 1877, Finska kavalleriets fransktillverkade manskapssabel, kaveln med skinnklädsel, parerbågen märkt 1R/URR.92, på parerskyddet 1 H.R.R N:8, klingan märkt SA, metallbalja, klingans längd 79 cm, tot. längd 101 cm.
Slitage, skador, rost.
722631
2020-01-15