Manskaps kavalleri sabel M1822

Klubbat för:

300 EUR

Utropspris

400 EUR

MANSKAPSSABEL, kavalleri, M1822, Châtellerault Frankrike, tillverkningsår 1877, Finska kavalleriets fransktillverkade manskapssabel, kaveln med skinnklädsel, parerbågen märkt 1R/URR.92, på parerskyddet 1 H.R.R N:8, klingan märkt SA, metallbalja, klingans längd 79 cm, tot. längd 101 cm.

Slitage, skador, rost.

722631

2020-01-15