Tyra Lundgren fågelfigurin i glaserat stengods

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

TYRA LUNDGREN (1897-1979), skulptur, i form av fågel med fisk, stengods, glaserad i nrunt, grönt, svart och vitt, ristad signatur TL samt otydligt stämpelsignerad med medusahuvudet, höjd ca 23 cm

Lagning

722841

2020-01-16