Folke Arström Thebe
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FOLKE ARSTRÖM (1907-1997), bestickuppsättning, 138 delar, "Thebe", Gense, Sverige 1950-/60-tal, bestående av 8 knivar med korta otandade blad (längd 18,5 cm), 18 matgafflar (längd 18 cm), 6 bordsknivar med kort blad (längd 19 cm), 14 bordsknivar med långa blad (längd 19,5 cm), 3 smörknivar (längd 18,5 cm), 12 smörgåsknivar (längd 16 cm), 12 smörgåsgafflar (längd 14,5 cm), 22 matskedar (längd 18 cm), 18 dessertknivar (längd 17,5 cm), 6 fiskknivar (längd 19,5 cm), 5 fiskgafflar (längd 18,5 cm), 3 potatisskedar (längd 21 cm), såsslev (längd 18,5 cm), soppslev (längd ca 25 cm), osthyvel (längd 20 cm), sardinsked (längd 14,5 cm), kaffesked (längd ca 11 cm), 2 teskedar (längd ca 13 cm), ostkniv (längd 15,5 cm), 3 mindre uppläggningsbestick (längd 11- 14,5 cm).
Bruksslitage. Tre knivar med skadade blad.
723177
2020-01-16