Folke Arström Thebe

Folke Arström Thebe
Folke Arström Thebe
Folke Arström Thebe
Folke Arström Thebe
Folke Arström Thebe
Folke Arström Thebe
Folke Arström Thebe
Folke Arström Thebe
Folke Arström Thebe
Folke Arström Thebe
Folke Arström Thebe
Folke Arström Thebe
Folke Arström Thebe
Folke Arström Thebe
Folke Arström Thebe
Folke Arström Thebe
Folke Arström Thebe
Folke Arström Thebe

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FOLKE ARSTRÖM (1907-1997), bestickuppsättning, 138 delar, "Thebe", Gense, Sverige 1950-/60-tal, bestående av 8 knivar med korta otandade blad (längd 18,5 cm), 18 matgafflar (längd 18 cm), 6 bordsknivar med kort blad (längd 19 cm), 14 bordsknivar med långa blad (längd 19,5 cm), 3 smörknivar (längd 18,5 cm), 12 smörgåsknivar (längd 16 cm), 12 smörgåsgafflar (längd 14,5 cm), 22 matskedar (längd 18 cm), 18 dessertknivar (längd 17,5 cm), 6 fiskknivar (längd 19,5 cm), 5 fiskgafflar (längd 18,5 cm), 3 potatisskedar (längd 21 cm), såsslev (längd 18,5 cm), soppslev (längd ca 25 cm), osthyvel (längd 20 cm), sardinsked (längd 14,5 cm), kaffesked (längd ca 11 cm), 2 teskedar (längd ca 13 cm), ostkniv (längd 15,5 cm), 3 mindre uppläggningsbestick (längd 11- 14,5 cm).

Bruksslitage. Tre knivar med skadade blad.

723177

2020-01-16