Light up the dark Poul Henningsen taklampa

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

POUL HENNINGSEN, "Charlottenborg PH 6 1/2-6", Ebbe Christensen, Sophus Frandsen och Poul Henningsen för Louis Poulsen. 1900-talets andra hälft.
Vitlackerad metall. Diam 65 cm. höjd ca 53 cm.

Ej funktionstestad. Smärre bruksslitage

723451

2020-01-31