Light up the dark Poul Henningsen taklampa
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
POUL HENNINGSEN, "Charlottenborg PH 6 1/2-6", Ebbe Christensen, Sophus Frandsen och Poul Henningsen för Louis Poulsen. 1900-talets andra hälft.
Vitlackerad metall. Diam 65 cm. höjd ca 53 cm.
Ej funktionstestad. Smärre bruksslitage
723452
2020-01-31