Axel Einar Hjort matbord
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Modell OK", matbord, Nordiska Kompaniet 1943, modellen formgiven 1937, fanerat i mahogny samt ben i bok, två björkfanerade iläggsskivor, brickmärkt NK R 44765 - C 13 1 45, höjd 74, 134x80, en iläggsskiva 59 cm
HISTORIK
Modellen formgiven för vårutställningen på Nordiska Kompaniet 1937.
Skador: mindre slitage, iläggsskivorna med skador
Fanérskador, bruksslitage och märken
724065
2020-01-20