Axel Einar Hjort matbord

Axel Einar Hjort matbord
Axel Einar Hjort matbord
Axel Einar Hjort matbord
Axel Einar Hjort matbord
Axel Einar Hjort matbord
Axel Einar Hjort matbord
Axel Einar Hjort matbord
Axel Einar Hjort matbord
Axel Einar Hjort matbord
Axel Einar Hjort matbord
Axel Einar Hjort matbord
Axel Einar Hjort matbord

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

3 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, "Modell OK", matbord, Nordiska Kompaniet 1943, modellen formgiven 1937, fanerat i mahogny samt ben i bok, två björkfanerade iläggsskivor, brickmärkt NK R 44765 - C 13 1 45, höjd 74, 134x80, en iläggsskiva 59 cm

HISTORIK
Modellen formgiven för vårutställningen på Nordiska Kompaniet 1937.
Skador: mindre slitage, iläggsskivorna med skador

Fanérskador, bruksslitage och märken

724065

2020-01-20