Bägare silver Köping 1759
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BÄGARE, silver, Petter Julin, (1737-1780) Köping 1759, profilerad, delvis godronnerad fot, vid mynningen stansad bård och punsad rocaillebård, delvis förgylld, höjd 20, vikt 424 g
Stötskada, slitage, skev
724514
2020-01-21