Bägare silver Köping 1759

Bägare silver Köping 1759
Bägare silver Köping 1759
Bägare silver Köping 1759
Bägare silver Köping 1759
Bägare silver Köping 1759
Bägare silver Köping 1759
Bägare silver Köping 1759
Bägare silver Köping 1759

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

BÄGARE, silver, Petter Julin, (1737-1780) Köping 1759, profilerad, delvis godronnerad fot, vid mynningen stansad bård och punsad rocaillebård, delvis förgylld, höjd 20, vikt 424 g

Stötskada, slitage, skev

724514

2020-01-21