Jan Josef I Horemans oljemålning

Klubbat för:

52 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

JAN JOSEF I HOREMANS (Antwerpen 1682-1752/59): Hamnmotiv, signerad J Horemans, olja på duk, 69,5x90 cm

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Samling J. Lind, Stockholm

LITTERATUR
Olof Granberg: Catalogue raisonné de tableaux anciens inconnus jusqu´ici dans les collections privées de la Suède, Tome premier, Stockholm 1886, omnämnd på sidan 148, katalognummer 268

Duk fäst på masonit

724516

2020-03-08