Tekoppar "Zebra", Gefle 1955-67
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
EUGEN TROST, "Zebra", tekoppar 4 st. med fat, Gefle porslinsfabrik, i produktion 1955-1967, handmålad dekor av zebraliknande ränder i svart mot vit fond, samtliga delar stämpelmärkta, kopparnas höjd 8 cm, fatens diameter 15,5 cm
3 koppar med mycket svag krackelyr, 1 kopp med svag missfärgning, en kopp med obetydlig nagg
724909
2020-01-23