Kartor

Kartor
Kartor
Kartor
Kartor
Kartor
Kartor

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HISTORISKA KARTOR, 1700-tal, gravyrer, delvis handkolorerade föreställande histroiska provinser och länder vid Medelhavet bl a perserkonungen Cyrus fälttåg, kartorna är monterade i 7 häften av linneduk, alla i en större kasett, detta montage är från slutet av 1800-talet eller början av 1900-talet, kartornas storlek mellan ca 31 x 36 - 55 x 42 cm

Kasetten trasig i ryggen, häftena och kartorna med bruks och åldsersrelaterat slitage.

725168

2020-01-22