Namnbrädor skonaren Ingemar

Namnbrädor skonaren Ingemar
Namnbrädor skonaren Ingemar
Namnbrädor skonaren Ingemar
Namnbrädor skonaren Ingemar
Namnbrädor skonaren Ingemar
Namnbrädor skonaren Ingemar
Namnbrädor skonaren Ingemar
Namnbrädor skonaren Ingemar
Namnbrädor skonaren Ingemar
Namnbrädor skonaren Ingemar

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

NAMNBRÄDOR, 1 par, 1900-talets början, från skonaren Ingemar, hemmahörande i Göteborg och sedermera Halmstad, trä, skuren och bemålad dekor, längd ca 174 cm

HISTORIK: Skonaren Ingemar, en tremastad motorskonert, strandade 20/11 1948 utanför Hallands Väderö.

Kopia av samtida tidningsartikel medföljer

Åldersrelaterat slitage i form av bl.a. sprickor

726306

2020-04-26