Namnbrädor skonaren Ingemar
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
NAMNBRÄDOR, 1 par, 1900-talets början, från skonaren Ingemar, hemmahörande i Göteborg och sedermera Halmstad, trä, skuren och bemålad dekor, längd ca 174 cm
HISTORIK: Skonaren Ingemar, en tremastad motorskonert, strandade 20/11 1948 utanför Hallands Väderö.
Kopia av samtida tidningsartikel medföljer
Åldersrelaterat slitage i form av bl.a. sprickor
726306
2020-04-26