Takarmatur La belle époque Frankrike
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
TAKARMATUR, från La Belle Époque, sekelskiftet 18/1900, Frankrike, stomme i förgylld brons samt mässing, 6 ljuspunkter varav 5 med glaskupor, stomme rikligt dekorerd med bl.a festonger, palmettblad samt lejonmaskaroner och stiliserade ansikten, avslut med skärm i plisserad textil, kortsidor med uppsvängda ljusarmar i form av akantus, höjd ca 140, bredast ca 130 cm
Ingår i temaauktionen Light up the Dark
Fungerar vid inskrivningsillfället, nydragen el, smärre slitage
726449
2020-01-31