Takarmatur La belle époque Frankrike

Klubbat för:

25 000 SEK

Schätzwert

35 000 SEK

Beschreibung

TAKARMATUR, från La Belle Époque, sekelskiftet 18/1900, Frankrike, stomme i förgylld brons samt mässing, 6 ljuspunkter varav 5 med glaskupor, stomme rikligt dekorerd med bl.a festonger, palmettblad samt lejonmaskaroner och stiliserade ansikten, avslut med skärm i plisserad textil, kortsidor med uppsvängda ljusarmar i form av akantus, höjd ca 140, bredast ca 130 cm

Ingår i temaauktionen Light up the Dark

Zustandsbeschreibung

Fungerar vid inskrivningsillfället, nydragen el, smärre slitage

726449

2020-01-31