Bordspendyl, Louis-Philippe
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSPENDYL, parisarbete i Louis-Phillipe, matterad och polerad brännförgylld brons, samt lackerade sparytor, postament med dekor av växtornamentik och psykopomper, krönt av sjöman stående i båt med last i form av urhus, emaljerad urtavla med romerska siffror, urverket stämplat B&C Paris, hel- och halvslag, medföljer dragnyckel och pendel, höjd 45 cm
PROVENIENS:
Stopalo
726798
2020-01-25