Fåtöljer, gustavianska, Johan Lindgren
Klubbat för:
19 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), ett par fåtöljer, gustavianska stockholmsarbeten, signerade ILG, träskuren dekor av bladstav, volutformade armlän, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 44 cm
PROVENIENS:
Stopalo
Kompletterade fotavslut
726799
2020-01-25