Fåtöljer, gustavianska, Johan Lindgren

Klubbat för:

19 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), ett par fåtöljer, gustavianska stockholmsarbeten, signerade ILG, träskuren dekor av bladstav, volutformade armlän, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 44 cm

PROVENIENS:
Stopalo

Kompletterade fotavslut

726799

2020-01-25