August Malmström oljemålning

August Malmström oljemålning
August Malmström oljemålning
August Malmström oljemålning
August Malmström oljemålning
August Malmström oljemålning
August Malmström oljemålning

Klubbat för:

4 800 SEK

8 000 SEK

AUGUST MALMSTRÖM (1829-1901), tillskriven: Skymningslandskap med hästekipage, olja på duk, 67x99 cm. På baksidan intygad av Gustaf Jaensson

LITTERATUR
Tomas Björk: August Malmström, Grindslantens målare och 1800-talets bildvärld, Stockholm 1997, omnämnd på sidan 368 under rubriken H. Landskapsmotiv, nr 15.

Dubblerad, retuscher

726867

2020-01-24