Royal Copenhagen Bing &Gröndahl Musselmalet

Klubbat för:

8 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ROYAL COPENHAGEN samt BING & GRÖNDAHL, "Musselmalet", 22 +2 dlr, servisdelar, porslin, bestående av: 6 mattallrikar 1084 (helblond, 1:sortering), 6 djupa tallrikar 1170 (helblond, 4: sortering), 6 assietter 1086 (helblond, 1: sortering), 1 serveringsskål 577 (halvblond, 1:sortering, diameter ca 21 cm), 1 serveringsfat 613 (halvblond, diameter 25 cm), 1 grytunderlägg (1800-talets slut, diameter ca 17 cm), 1 terrin med lock (höjd ca 16, diameter ca 21 cm), samt B&G 1 såsskål och 1 saltströare

Slitage, mikronagg kan förekomma, delvis 4:sortering

727034

2020-01-27