Popglas Gunnar Cyrén
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR CYREN, "Popglas", Orrefors 1967, opalinfärgad kupa, benet med dekor av ränder i orange och lila, foten i brun glasmassa, signerad ORREFORS Expo B 488-67 Gunnar Cyrén, höjd 17 cm
HISTORIK: Popglasen, eller "Pokaler med färgade ben" som de också kallades, formgavs av Gunnar Cyrén mellan åren 1966-68 och producerades t o m 1970.
Lagning mellan benet och kupan
727405
2020-02-07