Popglas Gunnar Cyrén

Popglas Gunnar Cyrén
Popglas Gunnar Cyrén
Popglas Gunnar Cyrén
Popglas Gunnar Cyrén
Popglas Gunnar Cyrén
Popglas Gunnar Cyrén
Popglas Gunnar Cyrén
Popglas Gunnar Cyrén

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

GUNNAR CYREN, "Popglas", Orrefors 1967, opalinfärgad kupa, benet med dekor av ränder i orange och lila, foten i brun glasmassa, signerad ORREFORS Expo B 488-67 Gunnar Cyrén, höjd 17 cm

HISTORIK: Popglasen, eller "Pokaler med färgade ben" som de också kallades, formgavs av Gunnar Cyrén mellan åren 1966-68 och producerades t o m 1970.

Lagning mellan benet och kupan

727405

2020-02-07