Terrinfat Kina 1700-tal

Terrinfat Kina 1700-tal
Terrinfat Kina 1700-tal
Terrinfat Kina 1700-tal
Terrinfat Kina 1700-tal
Terrinfat Kina 1700-tal
Terrinfat Kina 1700-tal

Klubbat för:

1 600 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

TERRINFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av strödda blommor i underglasyrblått, längd ca 38 cm

Zustandsbeschreibung

Ifyllt glasyrnagg (kant), metallomfattning för upphängning, mindre kantlagning (nagg)

728384

2020-01-31