Collier örhängen 2 par guld

Collier örhängen 2 par guld
Collier örhängen 2 par guld
Collier örhängen 2 par guld
Collier örhängen 2 par guld
Collier örhängen 2 par guld
Collier örhängen 2 par guld

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

COLLIER, doserat, odlade pärlor ca 2,5-5,7 mm, lås, 18 k guld, K & EC, Göteborg 1950, längd 46 cm, ÖRHÄNGEN, 2 par, 18 k guld, skruvsystem, stavar och odlade pärlor ca 6 mm, höjd 3,2 cm, Guldvaruhuset AB, Stockholm 1956 resp. med dekor av vinblad, stämplade Gustaf Dahlgren, Malmö 1863 varav skruvsystemet senare och ej ursprungligt, total vikt örhängen ca 5,2 g

Pärlor med omfattande slitage på collier

728605

2020-02-01