Mindre bojan Kina Kangxi
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS/MINDRE BOJAN, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), oviod form, dekor av kartuscher med prunus vid klippavsats i underglasyrblått, höjd ca 13 cm
PROVENIENS: Föremålet införskaffat av David Hummel, Sven Hedins livmedikus, under resa i Tibet i Kina
Nagg
728665
2020-01-31