Mindre bojan Kina Kangxi

Mindre bojan Kina Kangxi
Mindre bojan Kina Kangxi
Mindre bojan Kina Kangxi
Mindre bojan Kina Kangxi
Mindre bojan Kina Kangxi
Mindre bojan Kina Kangxi
Mindre bojan Kina Kangxi
Mindre bojan Kina Kangxi

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

VAS/MINDRE BOJAN, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), oviod form, dekor av kartuscher med prunus vid klippavsats i underglasyrblått, höjd ca 13 cm
PROVENIENS: Föremålet införskaffat av David Hummel, Sven Hedins livmedikus, under resa i Tibet i Kina

Nagg

728665

2020-01-31