Mindre bojaner Kina 1800-tal
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MINDRE BOJANER, 1 par, porslin, Kina, 1800-tal, globulär form, dekor av prunus i underglasyrblått, botten med bubbla ringar, höjd ca 11 cm
PROVENIENS: Föremålet införskaffat av David Hummel, Sven Hedins livmedikus, under resa i Tibet i Kina
Fyllda, igensatta
728669
2020-01-31