Mindre bojaner Kina 1800-tal

Mindre bojaner Kina 1800-tal
Mindre bojaner Kina 1800-tal
Mindre bojaner Kina 1800-tal
Mindre bojaner Kina 1800-tal
Mindre bojaner Kina 1800-tal
Mindre bojaner Kina 1800-tal
Mindre bojaner Kina 1800-tal
Mindre bojaner Kina 1800-tal

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MINDRE BOJANER, 1 par, porslin, Kina, 1800-tal, globulär form, dekor av prunus i underglasyrblått, botten med bubbla ringar, höjd ca 11 cm
PROVENIENS: Föremålet införskaffat av David Hummel, Sven Hedins livmedikus, under resa i Tibet i Kina

Fyllda, igensatta

728669

2020-01-31