Johan Henrik Scheffel, hans krets, Porträtt

Klubbat för:

4 000 SEK

6 000 SEK

JOHAN HENRIK SCHEFFEL (1690-1781), hans krets:
Porträtt av Maria Helena von Utfall, née Göthenstierna, i vit klänning, vitviolett sjal och svart spetsslöja - midjebild, olja på duk, 79 x 65 cm.
Sannolikt identisk med SPA 1925:221 (attribuerad till F. Brander?)

Maria Helena Göthenstierna (1689-1765) var gift med amiral Johan von Utfall

PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2003, katalognr 2139

728932

2020-02-02