Konsolbord empire av Jonas Frisk
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), konsolbord, stockholmsarbete i empire, sannolikt formgivet av Carl Christoffer Gjörwell (arkitekt 1766-1837), mahognyfanerad, förgylld dekor i bly, pastellage, samt träskurna detaljer, skiva av carraramarmor, märkt med rödkrita J Frisk(?), sargen med lejonmaskaron och rosetter, frambenen med sfinxhuvuden och lotuskapitäl, avslutande fötter, plinten med marmorimitation samt svärtade sidor, höjd 87, 56 x 110,5 cm
LITTERATUR: Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, årsbok för Statens konstmuseer 37, Stockholm 1991, se Ursula Sjöbergs artikel om Jonas Frisk, sidan 124f, avbildad och omnämnd
Ursula Sjöberg: Carl Christoffer Gjörwell, Stockholm 1994, sidan 130, jämför detalj av konsolbord
Smärre dekorskador
729983
2020-03-08