Spegel empire av Jonas Frisk

Spegel empire av Jonas Frisk
Spegel empire av Jonas Frisk

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), spegel, stockholmsarbete i empire, etikettsignerad med adressen Riddarhustorget 7 (1815-1823), sannolikt formgiven av Carl Christoffer Gjörwell (arkitekt 1766-1837), mahognyfanerad, förgylld dekor i bly, pastellage, samt träskurna detaljer, spegeln med rundad överdel med dekor i form av bladhölstrad lyra och stjärna, palmetter, fasetterat kvicksilverfolierat glas, 163 x 97,5 cm

LITTERATUR: Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, årsbok för Statens konstmuseer 37, Stockholm 1991, se Ursula Sjöbergs artikel om Jonas Frisk, sidan 124f, avbildad och omnämnd

Spegelns dekor med den bladhölstrade lyran och stjärnan återkommer i inredningar där Carl Christoffer Gjörwell varit verksam, däribland salongen på Tistad herrgård i Södermanland.

Smärre dekorskador

730014

2020-03-08