Herman Kähler keramik

Herman Kähler keramik
Herman Kähler keramik
Herman Kähler keramik
Herman Kähler keramik
Herman Kähler keramik
Herman Kähler keramik
Herman Kähler keramik
Herman Kähler keramik
Herman Kähler keramik
Herman Kähler keramik

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HERMAN KÄHLER, 5 dlr, keramik, Danmark, tidigt 1900-tal, Jugend, bestående 3 fat, 1 skål samt 1 vas, polykrom dekor av blommor, signerade HAK, höjd på vas ca 22, höjd på skål 7, diameter 18, fatens diamater 20, 30 samt 33 cm

Krackelyr samt mindre glasyrdefekter och nagg, bemålade lagningar, skålen med en spricka

730051

2020-02-01