Etipiska föremål

Etipiska föremål
Etipiska föremål
Etipiska föremål
Etipiska föremål
Etipiska föremål
Etipiska föremål
Etipiska föremål
Etipiska föremål
Etipiska föremål
Etipiska föremål
Etipiska föremål
Etipiska föremål

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ETIOPISKA FÖREMÅL(12), 1900-tal, från Etiopien i form av spjutspetsar, kniv, machete, koptiskt handkors samt keramik, järn och mässing, mått mellan ca 5,5-54 cm

PROVENIENS: Diplomatgåva till svensk officiell FN-medarbetare

Slitage, rostangrepp

730066

2020-02-01