Jan Coelenbier

Jan Coelenbier
Jan Coelenbier
Jan Coelenbier
Jan Coelenbier
Jan Coelenbier
Jan Coelenbier

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

14 000 SEK

JAN COELENBIER (Courtrai 1610-1680 Haarlem): Kanallandskap, olja på pannå, 30 x 41 cm.

Coelenbier var elev till Jan van Goyen, men många av hans arbeten var av sådan kvalitet att de senare har tillskrivits mästarens hand.

EXPERTIS: Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS: Haneberg, Södermanland
LITTERATUR: Slott och Herresäten i Sverige, Allhems förlag 1968, avbildad i interiör sidan 213

Krackeleringar , smärre färgbortfall

730170

2020-01-30