Jan Coelenbier
Klubbat för:
26 000 SEK
Utropspris
14 000 SEK
JAN COELENBIER (Courtrai 1610-1680 Haarlem): Kanallandskap, olja på pannå, 30 x 41 cm
Coelenbier var elev till Jan van Goyen, men många av hans arbeten var av sådan kvalitet att de senare har tillskrivits mästarens hand.
EXPERTIS: Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS: Haneberg, Södermanland
LITTERATUR: Slott och Herresäten i Sverige, Allhems förlag 1968, avbildad i interiör sidan 213
730174
2020-01-30