Hertha Hilfon stengods

Hertha Hilfon stengods
Hertha Hilfon stengods
Hertha Hilfon stengods
Hertha Hilfon stengods
Hertha Hilfon stengods
Hertha Hilfon stengods
Hertha Hilfon stengods
Hertha Hilfon stengods
Hertha Hilfon stengods
Hertha Hilfon stengods
Hertha Hilfon stengods
Hertha Hilfon stengods

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

HERTHA HILLFON (1921-2013): abstrakt skulptur, egen verkstad 1961, stengods, brun glasyr, signerad och daterad 1961, höjd ca 68 cm

HISTORIK: Hertha Hillfon slog igenom på utställningen "Form i centrum" 1958, arrangerad av Svenska Slöjdföreningen med just denna typ av abstrakta stengodsskulpturer. För publiken var detta något helt nytt. Recencenten Eugen Wretholm skrev bland annat : "Det var vildkatten Hertha Hillfon som smugit sig in bland keramikens hermeliner". Hennes konst bröt mot den väluppfostrade svenska smaken inspirerad av österländska kärlformer och eleganta glasyrer. På Gummessons konstgalleri ställde hon ut igen 1961 och omnämndes då av Eugen Wretholm i Konstrevy som "Denna gudabenådade diktare i lera". Möjligen visades denna skulptur på utställningen.

Bränningssprickor

730182

2020-01-30